Comuna Secusigiu se îmbracă în haine de sărbătoare

Locuitorii tuturor satelor din comuna Secusigiu vor avea parte de o surpriză plăcută, în preajma sărbătorilor de iarnă. Primăria Secusigiu va împodobi fiecare localitate cu beculețe, un iluminat festiv cum nu s-a mai văzut în comună. „Anul trecut, instalațiile pentru iluminatul festiv nu au arătat așa cum ne-am fi dorit, așa că am decis ca în acest an să facem eforturi, astfel încât comuna noastră să fie împodobită mai frumos ca niciodată, de sărbători. Am avut noroc pentru că am contractat aceste servicii din timp, altfel, cu ordonanța care blochează cheltuielile primăriilor, nu am mai fi putut să înfrumusețăm comuna, de sărbători. Avem contract cu o firmă, de unde vom închiria instalațiile de lumini, iar la finalul sărbătorilor, firma le va lua înapoi. Nu am mai dorit să dăm bani pe instalații, care după o lună două să se defecteze și să le aruncăm la gunoi. Așa e mult mai ieftin și mai simplu, dacă se defectează o instalație, paguba rămâne în sarcina firmei respective, noi nu avem nicio răspundere. Am considerat că cetățenii noștri merită să simtă spiritul sărbătorilor, iar comuna noastră trebuie să arate frumos în preajma Crăciunului și Anului Nou“, spune primarul Gheorghe Grad.