Continuă investițiile în comuna Secusigiu! Începe asfaltarea străzilor în toate satele

Odată aprobat bugetul local, în luna aprilie, administrația locală a demarat procedurile pentru a relua sau începe, după caz, investițiile cuprinse în acest buget. Cea mai importantă investiție din acest an este, fără îndoială, asfaltarea străzilor, care se va realiza în toate satele, fiind prevăzută asfaltarea a peste 5 kilometri de străzi. În prima fază, va demara asfaltarea drumurilor din Secusigiu, după care, se va ajunge și în Sânpetru German, Munar și Satu Mare. „Am promis și în campania electorală că vom avea ca principal obiectiv asfaltarea tuturor străzilor din comuna Secusigiu. Am spus că vom asfalta străzi și în Secusigiu, dar și la Munar, Satu Mare și Sânpetru German, pentru că vrem să-i tratăm egal pe toți cetățenii. Toți contribuie la bugetul local și merită același tratament din partea administrației locale, iar noi vrem ca în fiecare sat să avem asfalt, apă, școli și grădinițe moderne, cămine culturale reabilitate și așa mai departe. În proiectul de drumuri, sunt două firme care vor executa lucrările. Una dintre ele va interveni pe străzile din Secusigiu, care de fapt vor intra primele la asfaltare. La finalul lucrării, toate străzile perpendiculare pe drumul județean vor fi asfaltate. Ulterior, cea de a doua firmă va asfalta străzile prinse în proiect, din Munar, Satu Mare și Sânpetru German“, declară primarul Gheorghe Grad.